Top Contenders Across Parties In Nigeria’s Governorship Elections

By Andrew Onyejuruuwa
After the shambolic Presidential and senatorial elections conducted by the Independent National Electoral Commission (INEC), which declared President Muhammadu Buhari re-elected on February 23, 2019, Nigeria will again today March 9, 2019 conduct another elections across 29 states of the federation to decide the governors of the affected 29 states of the federation. From Rivers State where the ‘battle’ is fierce to Lagos State where politicians are pitching the Yoruba against the Igbo and to Imo State where out-going governor Rochas Okorocha is doing all within his powers to intimidate the opposition Peoples Democratic Party (PDP) among others, Newsbitsng.com presents you in no particular order the top contenders out of the thousands that are seeking to govern the states in Nigeria.

IMO STATE
1. Hope Uzodinma (APC)
2. Ihedioha Emeka (PDP)
3. Uche Nwosu (AA)

ABIA STATE
1. Ogah Uchechukwu Samson (APC)
2. Alex Otti (APGA)
3. Okezie Victor Ikpeazu (PDP)

AKWA IBOM STATE
1. Nsima Udo Ekere (APC)
2. Udom Emmanuel (PDP)

DELTA STATE
1. Ifeanyi Arthur Okowa (PDP)
2. Great Ovedje Ogboru (APC)

ADAMAWA STATE
1. Mohammed Umar Jibrilla (APC)
2. Umaru Ahmadu (PDP)

BAUCHI STATE
1. Mohammed Abdullahi Abubakar (APC)
2. Bala Abdulkadir Mohammed (PDP)

BENUE STATE
1. Emmanuel Jime (APC)
2. Samuel Ortom (PDP)

BORNO STATE
1. Baba Gana Umara (APC)
2. Mohammed Alkali Imam (PDP)

EBONYI STATE
1. Sunday Ogbuoji (APC)
2. David Umahi (PDP)

ENUGU STATE
1. Ifeanyi Ugwuanyi (PDP)

CROSS RIVER STATE
1. Ben Ayade (PDP)
2. Owan Enoh (APC)

GOMBE STATE
1. Mohammed Yahaya (APC)
2. Nafada Usman Bayero (PDP)

JIGAWA STATE
1. Mohammed Abubakar (APC)
2. Aminu Ibrahim Ringim (PDP)

KADUNA STATE
1. Nasir Ahmad El-Rufai (APC)
2. Isa Mohammad Ashiru (PDP)

KANO STATE
1. Ganduje Abdullahi Umar (APC)
2. Abba Kabir Yusuf (PDP)

KATSINA STATE
1. Aminu Bello Masari (APC)
2. Garba Yakubu Lado (PDP)

KEBBI STATE
1. Abubakar Atiku Bagudu (APC)
2. Isa Mohammed Galadu (PDP)

KWARA STATE
1. Abdulrahman Abbulrazaq (APC)
2. Razak Atunwa (PDP)

LAGOS STATE
1. Babajide Olusola Sanwo-Olu (APC)
2. Jimi Agbaje (PDP)
3. Babatunde Olalere Gbadamosi (ADP)

NASARAWA STATE
1. Audu Sule (APC)
2. David Emmanuel Ombudagu (PDP)

NIGER STATE
1. Sani Abubakar Bello (APC)
2. Umar Mohammed Nasko (PDP)

OGUN STATE
1. Adedapo Abiodun (APC)
2. Buruji Kashamu (PDP)
3. Isiaka Nasir Adegboyega (ADC)
4. Akinlade Adekunle (APM)

OYO STATE
1. Adelabu Adebayo Adekola (APC)
2. Oluseyi Makinde (PDP)

PLATEAU STATE
1. Simon Lalong (APC)
2. Jeremiah Useni (PDP)

SOKOTO STATE
1. Ahmed Aliyu (APC)
2. Aminu Tambuwal (PDP)

TARABA STATE
1. Abubakar Danladi (APC)
2. Darius Ishaku (PDP)
3. Alhassan Aisha Jummai (UDP)

YOBE STATE
1. Mai Mala (APC)
2. Umar Iliya Damaggum (PDP)

ZAMFARA STATE
1. Idris Mukhtar Shehu (APC)
2. Bello Mohammed (PDP)

Related posts

Leave a Comment